Jdi na obsah Jdi na menu
 


Historie a znak plemene

15. 3. 2012

Historie plemene

 

V 18.století lidi bavilo navštěvovat zvířecí zápasy, které byly legální až do roku 1835. Chovatelé buldoky, jež byli předchůdci staffbullů, šlechtili pro krvavé boje s býky, medvědy na psí zápasy a také k likvidaci krys a potkanů. Nikdy však žádného z těchto psů nepoužili proti sobě - lidem.

Buldoci byli oblíbení. Ale majitelům vadilo, že jsou zaměřeni pouze na sílu a nejsou moc rychlí. Z toho důvodu je chovatelé začali křížit s teriérem. Chtěli psa nejen odvážného a silného, ale také hbitého a rychlého.

VÉVODA HAMILTON - “OTEC” PLEMENE STAFORDŠÍRSKÉHO BULTERIÉRA

“Otcem” nového plemene s názvem Stafordšírský bulteriér byl vévoda Hamilton z anglického Staffordu. Vévoda choval kromě buldoků i jiná plemena, například teriéry. Jeho psů si cenili odborníci i veřejnost. Bohatí šlechtici chtěli mít štěně jedině od něho.

Na křížení psů pracoval systematicky. Na rozdíl od jiných chovatelů měl zkušenosti z chovu dostihových koní. Zkoušel realizovat vzdálené i příbuzenské plemenitby kříženců svalnatých buldoků s menšími a pohyblivějšími teriéry. Kolem roku 1770 se mu nakonec podařilo vyšlechtit plemeno stafbula. Takového, jakého znáte dnes.

STAFÍCI SE STALI SOUČÁSTÍ LIDSKÝCH ŽIVOTŮ

Pro svou společenskou povahu si stafordi získali oblibu. V 18.-19. století měli staffbulla lidé ze všech společenských vrstev, zejména v rodinách ze střední Anglie. Pejskové žili v prostředí plném lidí a dětí. Díky tomu se jejich povaha vytvářela do pozitivní formy.

PRVNÍ KLUB CHOVATELŮ STAFBULŮ A OFICIÁLNÍ UZNÁNÍ PLEMENE PŘED 80 LETY

Klub stafordšírského bulteriéra založil 25. května roku 1935 Joe Dunn ve Velké Británii, který uveřejnil souhrn plemenných znaků. Zástupci Kennel Clubu - nejvyššího britského kynologického orgánu, pak formálně uznali plemeno za platné. Členové klubu vytvořili standard plemene Staffordshire Bull Terrier (SBT).

Joe Dunn

Po třech měsících po uznání plemene Kennel Clubem organizátoři v srpnu 1935 uspořádali v Cradley Heath ve West Midlands první oficiální výstavu stafordšírských bulteriérů. Na výstavě bylo 60 psů i fen.

4-thumb.jpg

Mezinárodní kynologická federace FCI uznala v roce 1987 plemeno s mezinárodní působností. Do České republiky chovatelé dovezli první fenku staffbulla v roce 1989.

 

ZNAK PLEMENE

Na celém světe používají chovatelé a majitelé stafordšírských bulteriérů znak tohoto plemene, uzlík. Je to jediné psí plemeno na světě, které má svůj znak.

 

uzlik---kopie.jpg

Kraj okolo Staffordu byl krajem porcelánek, keramiček a také dolů. V nich horníci pracovali za hodně těžkých podmínek, v nízkých štolách kde uhelná žíla měla často méně než čtyřicet centimetrů. Tam horníci kopali ve velice stísněném prostoru, pro nedostatek místa i v leže na boku. Jediným pojítkem mezi horníkem a jeho kamarády byl provaz uvázaný vzadu na opasku, za který ho mohli ostatní v případě potřeby vytáhnout z uzoučké štoly. Pak záleželo i na uzlu a na jeho pevnosti. Pevnost uzlu měla tak cenu lidského života. Uzel, anglicky "knot"se stal symbolem kraje a - jak jinak - následně, plemene psů, které bylo a je kamarádem lidí v tom kraji a dnes už po celém světě.

Přátelství, sounáležitost a spolehlivost - symbol uzlu představuje ocenění těchto lidských a psích hodnot.

 

 Čerpáno z knihy Stafordšírský Bulteriér - Zdeněk Spies

 

large.jpg

 

TAJEMNÝ ZNAK PLEMENE. POCHÁZÍ STAFFORDSHIRSKÝ UZEL OD KATA, MNICHŮ NEBO HORNÍKŮ?

The Stafford Knot je třikrát ovinutý uzel, který je tradičním symbolem anglického hrabství Staffordshire a jeho krajského města Stafford.

Stafford Knot

Vznik uzlu je však záhadou. V legendě je napsané, že když měli být společně popraveni tři usvědčení zločinci, vznikl spor o to, koho z nich by měli pověsit jako prvního. Kat vyřešil problém tak, že vytvořil nad jejich hlavami staffordshirský uzel a všechny tři popravil současně. Možná to tak bylo, možná ne.

Pravděpodobnější variantou původu uzlu je, že se jedná o keltský křesťanský symbol, který po Staffordshiru rozšířili misijní mnichové.

V jiném příběhu se zase dočtete, že region Staffordu byl krajem dolů. V dolech pracovali horníci v hodně těžkých podmínkách. V nízkých štolách, kde uhelná žíla měla často šířku méně než čtyřicet centimetrů, kopali horníci ve velice stísněném prostoru. Někdy i vleže.

Jediným pojítkem mezi horníkem a jeho kolegy byl provaz uvázaný vzadu na opasku. Za ten mohli horníka v případě potřeby z uzoučké štoly vytáhnout. Pevnost uzlu měla tak cenu lidského života.

NEJASNÁ LEGENDA, AVŠAK SOUČASNÝ SYMBOL UZLU JASNÝ

Jak se dostal uzel do znaku stafíků, bohužel přesně dodnes nevíme. Jedno je však jisté. Staffordshirský uzel symbolizuje hodnoty, jako je přátelství, sounáležitost a spolehlivost mezi psem a jeho pánem dodnes. Stafordšírský bulteriér je zřejmě jediným psím plemenem na světě, které má svůj znak

Čerpáno z webových stránek ch.s. Slade Czech

http://www.sladeczech.com/cs/blog/novinky/historie-sbt-stafordsirsky-bulterier-z-bojovnika-oblibenym-spolecnikem