Jdi na obsah Jdi na menu
 


Standard plemene

15. 3. 2012
ORIGINÁLNÍ NÁZEV: Staffordshire Bull Terrier
 
ZEMĚ PŮVODU: Velká Británie
 
STANDARD FCI č. 76 ze 14. 2. 1995, klasifikace FCI:
-          skupina 3, teriéři
-          sekce 3, teriéři typu bull
-          bez pracovní zkoušky
 
CELKOVÝ VZHLED: Hladkosrstý, dobře vyvážený a na svou velikost velmi silný pes. Svalnatý, aktivní a pohyblivý.
 
CHARAKTERISTICKÉ RYSY: Je známý svou bezmeznou odvahou a houževnatostí. Vysoce inteligentní a velmi laskavý zejména k dětem.
 
POVAHA: Statečný, nebojácný a naprosto spolehlivý pes.
 
HLAVA A LEBKA: Krátká, celkově hluboká hlava s širokou lebkou. Velmi vyvinuté lícní svaly. Stop výrazný, morda krátká, nos černý.
 
OČI: Přednost mají tmavé oči, jejich zbarvení se však může vztahovat k barvě srsti. Kulaté a středně velké. Posazené tak, aby hleděly přímo vpřed. Okraje víček tmavé.
 
UŠI: Růžovité nebo polovztyčené, ani velké, ani těžké. Klopené nebo vztyčené ucho je nanejvýš nežádoucí.
 
PYSKY, ČELISTI A ZUBY: Pysky přilehlé a čisté. Čelisti silné. Zuby velké, s dokonalým pravidelným a úplným nůžkovým skusem, to znamená, že horní zuby těsně překrývají spodní zuby a jsou kolmo vsazené do čelistí.
 
KRK: Svalnatý, poměrně krátký, s jasnými obrysy, směrem k ramenům se rozšiřující.
 
HRUDNÍ KONČETINY: Nohy rovné, s dobře vyvinutými kostmi, postavené poměrně daleko od sebe; z nadprstí, které není ochablé, vybíhají mírně ven vytočené tlapy. Ramena jsou uložená patřičně vzad, lokty nejsou volné.
 
TĚLO: Bedra krátká, hřbetní linie rovná. Široká přední fronta, hluboký hrudník, správně klenutá žebra. Tělo je svalnaté, s jasnými obrysy.
 
PÁNEVNÍ KONČETINY: Dobře osvalené. Hlezna nízko položená, kolenní klouby správně zaúhlené. Nohy jsou při pohledu zezadu souběžné.
 
TLAPY: Se silnými polštářky, silné a středně velké. Drápy jsou u jednobarevných jedinců černé.
 
OCAS: Středně dlouhý, nízko nasazený ocas se ke špičce zužuje a je nesený poměrně nízko. Neměl by být příliš zatočený – lze jej připodobnit k ramenu starých pump.
 
POHYB A CHŮZE: Volný, vydatný a čilý pohyb s racionálním využíváním energie. Končetiny se při pohledu zepředu i zezadu pohybují souběžně. Z pánevních končetin vychází zjevný posun.
 
SRST: Hladká, krátká a hustá.
 
BARVA SRSTI: Červená, plavá, bílá, černá nebo modrá. Nebo kterákoli z těchto barev s bílou. Žíhaná všech odstínů nebo s bílou. Černá s pálením nebo játrová barva jsou vysoce nežádoucí.
 
HMOTNOST:
-          PSI 12,71 – 17,25 kg
-          Feny 10,89 – 15,43 kg
 
VELIKOST: Požadovaná kohoutková výška
     činí 35,56 – 40,64 cm.
 
VARLATA: Psi by měli vykazovat dvě zřetelně normální varlata, plně sestouplá v šourku.
 
VADY: Každou odchylku od výše uvedených požadavků je třeba považovat za vadu a míra závažnosti, s jakou by se mělo na tuto vadu pohlížet, by měla být přímo úměrná stupni odchylky. 
 
 Čerpáno z knihy Stafordšírský bulteriér - Jiřina Volšická

doporu11.jpg