Jdi na obsah Jdi na menu
 


Antiparazitní přípravky

13. 4. 2015

Antiparazitární přípravky

 

Napadení zvířat blechami a klíšťaty má v našich podmínkách obvykle sezónní charakter. Existuje několik způsobů, jak chránit zvířata proti těmto zevním parazitům. Záleží vždy na majiteli, který způsob zvolí. 

 

Antiparazitární obojek

Obojek má většinou kombinovaný účinek jak na blechy, tak i na klíšťata. Dle výrobce je délka účinnosti různá, některé působí i šest a více měsíců. Jsou k dispozici obojky jak pro psy, tak i pro kočky (nezaměňovat). Aby byla zaručena správná účinnost obojku, musí být správně nasazen, tzn., že musí přiléhat ke krku zvířete, u hladkosrstých plemen přímo na srst, u dlouhostrstých plemen v srsti přímo na kůži.

 

Antiparazitika ve spreji

Sprej je výhodný především u hladkosrstých plemen. Sprej se většinou nesmí aplikovat bezprostředně po vykoupání zvířete a jeho účinnost je přibližně 1 – 2 měsíce. Je nutné sprejem ošetřit celé tělo zvířete, včetně hlavy.

 

Spot on 

Spot on je malé množství tekutiny v kapsli, tzv. kapka za krk, která se aplikuje mezi lopatky.  Prostřednictvím kožního mazu je účinná látka zapravována do struktur kůže, odkud se postupně uvolňuje zpět na povrch. Cizopasníci jsou hubeni pouhým kontaktem s účinnou látkou. Při volbě tohoto způsobu ochrany zvířete je zejména u koček nutné zkontrolovat, zda je přípravek pro ně registrován. Jedna z používaných účinných látek (permethrin) totiž způsobuje nervové příznaky až smrt koček. Některé novější preparáty tohoto druhu působí zároveň na blechy i vnitřní parazity a to včetně srdečních červů a ušního svrabu. Nemají však účinek na klíšťata.


 

Na trhu jsou ještě další druhy výrobků, např. pudr proti blechám. Jejich používání není již tak časté. 

 

 

Autor článku : MVDr. Barbara Lenská              © 2005 VETCENTRUM Duchek s.r.o.

 

 

DÁ SE POUŽÍT I PŘÍRODNÍ PŘOSTŘEDEK:

rozmarýnový odvar

Na přípravu potřebujete 1 sáček rozmarýnu, který koupíte v obchodě jako přísadu do jídla, 1 litr vody a 1 lžíci bílého vinného octa. Do hrnce nalijte vodu a přiveďte do varu. Potom odstavte a vysypte do vody rozmarýn a nechte pořádně vylouhovat. Rozmarýn může být ve vodě až do vychladnutí odvaru. Potom scedíme a přidáme 1 lžíci vinného octa. Přírodní repelent se přelije do sprejové lahvičky a uloží do lednice. Před každým výletem do přírody ho nasprejujete jak sobě tak i pejskovi na celé dělo i nohy.

 

nebo se může používat Pangamin (tablety přidávat do jídla) a tea tree oil (100procentní) http://www.teatreeoil.eu/?3%2Ctea-tree-oil-(10-ml)&hc_location=ufi nakapat přesně jako spot on za krk, ke kořeni ocasu a po celé páteři