Jdi na obsah Jdi na menu
 


První pomoc při poranění, pokousání, popálení a dalších úrazech

 

Poranění kůže a podkoží

Poranění kůže a podkoží, někdy zasahující až do svaloviny, může být způsobeno pokousáním jiným psem, zraněním tržným, bodným, řezným.

 

Silně krvácející rány

U silně krvácejících ran musíme nejprve zastavit krvácení. Ránu překryjeme tlakovým obvazem – lze použít obinadlo, které dotáhneme po překrytí rány gázou. Vhodné je pod vrstvu obinadla dát vrstvu vaty.

 

Poranění uší

Časté krvácivé zranění ušních boltců ošetříme vypodložením boltce gázou a poté vatou a obinadlem kolem celé hlavy fixujeme ucho přiložené směrem nahoru k temeni.

 

Poranění tlapek a drápů

Stejný tlakový obvaz (gáza, vata obinadlo) použijeme také při zranění polštářků tlapky či zatrženého drápu, což je rovněž silně krvácející poranění. Při dalších převazech tlapky, po zástavě krvácení, kdy už je situace přehlednější, nezapomeneme vypodložit gázou či vatou meziprstí jako prevenci zapaření.

 

Méně krvácející rány

Méně krvácející rány před překrytím obvazem důkladně očistíme a odstřihneme chlupy zasahující do rány. K desinfekci lze použít ředěný roztok Betadiny nebo 3% roztok peroxidu vodíku. Pokud nám to situace dovoluje poraněnou nebo zhmožděnou kůži chladíme pro minimalizaci otoku.

 

Kousné rány

Důkladný masivní oplach věnujeme zejména kousným ranám. Malé ranky v kůži po zubech druhého psa bývají často přehlédnuty, ranka se uzavře, ale v podkoží zůstane zdroj infekce zanesený na zubech. V podkoží se hromadí hnis a vzniká absces. Proto je nezbytné i malé ranky vydesinfikovat.

 

Rány se zabodnutým cizím tělesem

V případě vražení předmětu hluboko do těla, např. větev, tyč, šíp, nesnažíme se předmět na místě vytáhnout, aby nedošlo k poškození důležitých struktur, ale, pokud je to možné, pouze zkrátíme venkovní část, aby při převozu pacienta na veterinární pracoviště nedocházelo pohybem předmětu k dalšímu zraňování.

 

Poranění hrudníku s průnikem vzduchu

Pokud dojde k poranění hrudníku a vniknutí vzduchu do hrudního koše, dochází ke kolapsu plíce a na zvířeti pozoruje výraznou dušnost. Ihned musíme omezit další průnik vzduchu několikavrstvým obvazem s vrstvou igelitu nebo jiného neprodyšného materiálu a zvíře dopravit na veterinu.

 

Popáleniny

Popáleniny mírného stupně, tj. pouhé zarudnutí kůže, opláchneme studenou vodou a nanaseme zklidňující mast, např. Calcium panthotenicum, Dermazulen. Vážnější popáleniny s puchýři nebo odumřelou kůží neošetřujeme a ihned vyhledáme odbornou pomoc.

 

Zlomeniny

Opatřením první pomoci je znehybnit končetinu provizorní dlahou a obvazem, omezit pohyb zvířete na minimum a dopravit jej k lékaři. V případě otevřené zlomeniny je nezbytné nejprve zastavit případné krvácení, ránu očistit a vydesinfikovat. Otok zmírní studený obklad. Manipulace je pro zvíře silně bolestivá, proto je pro naši bezpečnost lepší zafixovat psovi tlamu proti kousnutí (náhubek, obvaz).

 

Závěr

Při všech akutních stavech je důležité zachovat klidnou hlavu, zasáhnout včasně a efektivně a zajistit rychlý převoz zvířete k veterinárnímu lékaři. Pokud máme možnost, je vždy lepší během cesty telefonicky upozornit veterinární pracoviště na příjezd akutního pacienta, aby bylo vše připraveno pro pohotový zásah. Každý chovatel by měl mít stále při sobě telefonní kontakt na pracoviště poskytující nonstop veterinární služby. Platí, že vždy je lepší přijet 3x zbytečně, než jednou pozdě, proto při pochybnostech, zda zvíře potřebuje ošetřit či ne, využijeme alespoň telefonické konzultace.

Stejně důležitá je prevence a předcházení potencionálního nebezpečí. Důsledná výchova často odvrátí nejeden autoúraz. Povaze svého psa bychom měli přizpůsobit venčící chovatelské pomůcky a také chod domácnosti (př. odpadkové koše v dosahu mazlíčků).

 

Autor článku: MVDr. Romana Koblovská             © 2009 VETCENTRUM Duchek s.r.o.